משחקוני כדרור


יש לך רעיון למשחקונים בנושא…?
שואלים אותי שוב ושוב מאמנים ומדריכים צעירים
בוודאי! אני עונה, יש לי אתר מלא במשחקונים בכל נושא
איך אתה ממציא אותם? (זו לרוב השאלה השניה שלהם)
אני כבר מזמן לא ממציא אותם, הם פשוט שם
בכל פעם שאני צריך לשלוף רעיון חדש…
הוא מופיע וכל פעם אני מתפלא… איך לא חשבתי על זה קודם
אם אתם רוצים ללמוד כיצד להמציא משחקונים חדשים
מוזמנים לפנות אלי לפגישה אחת או שתיים
ואם אתם סתם מחפשים רעיונות חדשים מלפני 30 שנה…
אז הינה כמה בנושא כדרור:

 1. שני טורים בשתי פינות המגרש מתחילים בכדרור התקפי בזמן נתון כמה שיותר מגרשים בכדרור התקפי, ימין ושמאל.
 2. תופסת רגילה תוך כדי כדרור.
 3. כנ"ל בזמן נתון כמה שיותר נתפסים.
 4. תופסת זוגות אחד תופס את השני לשריקה מתחלפים.
 5. רצים אחד אחרי השני ברווחים שווים לשריקה כל אחד מנסה לתפוס את זה שלפניו.
 6. שני טורים על קווי הרוחב מתחילים בכדרור איטי לשריקה מגבירים מהירות ומבצעים כניסה לסל.
 7. ארגזים לוהטים: שני ארגזים מוצבים בשני צידי המגרש בכל ארגז יש מס’ שווה של כדורים. הקבוצה מחולקת לשניים וכל קבוצה בעלת ארגז מטרתה של כל קבוצה לרוץ לארגז השני ולקחת משם כדור ולחזור בכדרור התקפי לארגז שלה וכך הלאה ניתן לעבוד על פי זמן שנקבע מראש.
 8. תיפסוני: עם כדור, מנסה להפיל את הכדור ב"ני" זה שנפל לו הכדור רץ אחריו בכדרור אם  לא הצליח  יש לקבוצה  נקודה.
 9. מגוון תחנות לשיפור מרכיבי הכדרור
 10. דירה להשכיר: לכל אחד כדור ונעים בכדרור, ישנם מספר שווה של חישוקים / בתים לחברי הקבוצה ועומדים בו בעמידת מוצא חוץ מילד אחד והוא מחפש לעצמו בית הוא עובר אחד אחד  ושואל אם  הוא מוכן  להשכיר לו את ביתו והתשובה היא “לא” בינתיים האחרים מנסים להחליף בבתים מבלי שהמחפש יכנס לביתם.
 11. הקדרים באים: שורה עומדת בצד אחד של המגרש אחד עומד בצד השני של המגרש כל אחד כדור לקראית ה"קדרים באים" השורה רצה תוך כדי כדרור לצד השני של המגרש וה"קדר" מנסה לתפוס כמה שיותר מהקבוצה אך מותר לו לרוץ רק לכיוון התנועה ולא לחזור מי שנתפס מצטרף אליו להיות "קדר" עד שכולם נתפסים.
 12. בית להשכיר – מסתדרים בחמישיות לכולם כדור כשארבעה ילדים עומדים בפינות של רבוע (בתוך חישוק) והחמישי באמצע תוך תאום בניהם מתחלפים הילדים בבתיהם והילד ללא הבית מנסה להיכנס לבית שמתפנה התנועה היא עם כדרור.
 13. ארנבות בחוֹרים – מסומנים מספר עיגולים גדולים "חורים" (עיגול של מגרש הכדורסל). לכל ילד כדור. ישנו צייד אחד ושאר הקבוצה הם הארנבות. הצייד מנסה לצוד את הארנבות ע"י חטיפת כדורם. ארנבת אשר הולכת להיתפס יכולה להיכנס לאחד ה"חורים" אם יש בתוך החור ארנבת אחרת היא חייבת לפנות את מקומה.
 14. שומרי החומה – מזרון ארוך או סימון מלבני ארוך בתור חומה שלושה שחקנים הם שומרי החומה אסור להם לצאת מתחומי החומה שאר הילדים עם כדורים פרוסים מצידה השני של החומה מנסים "לפלוש" לתוך תחומי החומה דרך השומרים מבלי להיתפס על ידם מי שהצליח לעבור מקבל נקודה וממשיכים עד ניקוד מסוים.
 15. ניתן לחשב ניקוד לשומרים על כל נתפס השומרים מקבלים נקודה ומתחלפים.
 16. שומרי המערה – עמו שומרי החומה אך במקום לעבור מעל לחומה ישנו מחסום – קורה או חוט מתוח בין שתי נקודות כך שצריך לעבור מלמטה בכדרור נמוך ולעבור לצד השני השומרים צריכים לנסות ולתפוס את ה"פולשים".
 17. מלחמת חלליות – השנה היא 2345 אחרי הספירה ביקום מתחוללת מלחמה על חלליות  ישנו מאגר חלליות ששתי המעצמות הגדולות הזגפרים  והרוגמים מנסים להשתלט עליו, הדרך היחידה להניע חללית היא ע"י היא ע"י שני "טייסים" (ילדים) עם מכלי דלק (כדורים) שני הטייסים מקפיצים את מכלי הדלק שלהם למאגר החלליות תופסים חללית משני צידיה ביד אחת (ימין בלבד או שמאל בלבד) ובתנועות סיבוביות תוך כדי כדרור "מיכלי הדלק" הם חוזרים לבסיסם מניחים את החללית בבסי וניגשים ל"תדלק" את החללית ע"י קליעת הכדור לתוך הסל עד לא קולעים לא ניתן לצאת שוב.
 18. חלליותמלחמת חלליות 2 – כמו הגרסה הקודמת של המשחק אך ביקום נכנסים גורמים נוספים ה"פירטים" הם יכולים לתפעל חללית לבד אך אינם יכולים להגיע למאגר החלליות הם רק יכולים לשדוד חללית פועלת וזאת ע"י השחלת "מיכל הדלק" שלהם לתוך החללית הנוסעת וע"י כך להשתלט על החללית. יש להקפיד להחליף בין התפקידים של המעצמות והפירטים.
 19. הבריחה הגדולה – שתי שורות של ילדים שורה אחת על קו הרוחב שורה שניה במרחק של 25 מטר ישובה לאות של המדריך השורה השניה קמה ובורחת מהשורה הראשונה (הכל תוך כדי כדור).ניתן לגוון ע"י שכיבה על הבטן, על הגב עמידה שפופה וכ"ו… של שורה אחת או שתיהן.
 20. הצייד והחיות – הצייד עומד על קו החצי שאר הילדים "החיות" עומדים על קו הרוחב (קרחת יער) עם כדורים כשמהצד השני נמצא ה"יער" (חישוקים קונוסים וכ"ו… ) הצייד קורא "כל החיות ליער" וכל ה"חיות" יוצאות ורצות בכדרור לצד השני לתוך היער מי שנתפס הופך להיות חיה מבויתת ועוזר לצייד בפעם הבאה לתפוס את החיות בדרכם ליער. עד שכולם נתפסים.
 21. מגוון מרוצי שליחים:
  משחקוני מרוצי שליחים
 22. זרזירים  מסתדרים במעגל סביב מעגל האמצע אך רחב יותר. לכל ילד כדור, זוג אחד קרוב אחד לשני עמודים גב אל גב לשריקה יוצאים לצדדים נגדיים בכדרור מקיפים את המעגל נכנסים דרך הפתח שלהם ומקיפים את המעגל מבפנים ומגיעים חזרה למקומותיהם הראשון שמגיע ניצח.
 23. חומות יריחו  מסתדרים בעיגול לכל ילד כדור, ממספרים את הקבוצה מאחד עד שלוש או ארבע מספרי אחד מתחילים לשריקה הם מכדררים מחוץ למעגל בניסיון לתפוס את מספר אחד שלפניו מבצעים זאת שניים   שלושה סיבובים מי שהצליח לתפוס יש לו שתי נקודות מי שברח לו הכדור יש לו מינוס נקודה.
 24. כנ"ל אך יש עיגול פנימי תחום קטן יותר מעיגול הילדים הריצה היא בתוך המעגל. אסור להיכנס לעיגול הפנימי ואסור לצאת מתוך עיגול הילדים.
 25. כנ"ל את נעים בסללום בין הילדים העומדים.
 26. זרם – עומדים בניצב למעגל בין 4 ל 6 טורים בכל טור בין 35 ילדים לכל ילד כדור. ילד נוסף (ה"נודד") רץ סביב המעגל בשלב מסוים הוא נוגע באחד הילדים האחרונים בטור וצועק זרם ורץ סביב המעגל בכדרור עד לטור שבו נגע נכנס לתוכו ועומד ראשון הילד שנגעו בו נוגע בבא בתור צועק זרם ורץ אחרי ה"נודד" וכך הלאה כולם רצים ומסתדרים אחרי ה"נודד" הילד  שהגיע אחרון הופך הוא ל"נודד".
 27. ניתן לבצע זאת עם שני נודדים כשכל אחד מהם רץ לכיוון נגדי.
 28. החתול הנעלם – כל הילדים במעגל עם כדורים למעט אחד העומד במרכז המעגל מכוסה בעיניו. קובעים כי ילד אחד הוא החתול והוא מתחיל לכדרר את הכדור עד שהילד המחפש מגיעה אליו ומתחלפים.
 29. כנ"ל אך מידי פעם המדריך מסמן בהצבעה על ילד אחר כמכדרר והילד מכוסה העיניים מנסה להגיע לילד שמכדרר את הכדור (מחביא את החתול).
 30. המדריך קובע שלושה תרגילי שליטה שאותם יש לבצע מתחלקים לזוגות גב אל גב לשריקה מסתובבים בני הזוג ומתחילים לבצע את תרגיל השליטה שבחרו אם זהו אותו התרגיל מקבלים בני הזוג נקודה.
 31. מרוץ שליחים כאשר החישוק מושחל סביב גוף וע"י היד הלא מכדררת תופסים את החישוק.
 32. תוך כדי ביצוע תרגילי השליטה השונים גלגול החישוק על היד השניה
 33. ניתן לבצע זאת כתחרות בין טורים או יחידים או על זמן או מי שנשאר אחרון.
 34. וורד משחקונים-ללימוד-ותרגול-כדרור-התקפי

להזמנת השתלמות בנושא
התקשרו: 0506616157

בהצלחה, יועד אגמון
האקדמיה לכדורסל ברשת

להזמנת הספר עולמות מופלאים