פחד


מתוך הספר: עולמות מופלאים (קואץ' אגמון יועד)

היינו מצפים שהפחד ממוות יהיה אחד הפחדים הכי גדולים שלנו. מסתבר, שלא כך הדבר. בגדול, רובנו לא מפחדים מהמוות, ובלבד שיבוא מהר ובפתאומיות. יותר קשה לנו עם תהליך סבל ארוך לפני המוות, או שנאלץ ליפול לנטל על מכרינו.
הגם שיש מחקרים הטוענים שהפחד מעמידה בפני קהל הוא הפחד הגדול ביותר שלנו (אישית, מעולם לא חוויתי זאת, להיפך), זו קביעה שאינה בהכרח נכונה אצל חלק גדול מאיתנו. ראשית, לרובנו אין עניין, או צורך לעמוד בפני קהל (לא בגלל פחד, אלא פשוט כי אין הזדמנות, או רצון לכך). שנית, חלקנו מאוד אוהבים לעמוד בפני קהל. אלה שכן רוצים או חייבים, אך פוחדים – יוכלו להיעזר בכמה טכניקות פשוטות שאיתן יוכלו לעמוד בקלות בפני קהל, ואף לאהוב זאת (אך על כך בהזדמנות אחרת).
לדעתי, הפחד הגדול ביותר שלנו הוא הפחד לאכזב מישהו שאנו אוהבים או מעריכים. יהיו אלה הפוחדים לאכזב את עצמם, אחרים מפחדים לאכזב את משפחתם או את חבריהם, ויש כאלה המפחדים לאכזב את הבוס שלהם, מתוך חשש "מה יחשבו עליהם":
"אוי הבושה, איך אתמודד עם ההרגשה הזו שאכזבתי את…"
לפחד יש תפקיד בחיינו, תפקיד חשוב מאוד. הפחד הוא זה ששומר עלינו מפני סיכונים, הוא זה שמייצר אצלנו תגובות פיזיות אל מול סכנה מתקרבת. הוא המייצר אצלנו "פרפרים בבטן", השאלה המתבקשת, כיצד אנו יכולים לרתום עובדה זו לטובתנו? אם יש בתוכנו מנגנון המתריע בפני סכנה עוד לפני שהיא מתרחשת, האם לא כדאי להיות מודע לו, לשמוע אותו ואפילו לדעת להשתמש בו בעת הצורך ולהפוך אותו לכלי?

על כך ועוד תוכלו ללמוד בספר: עולמות מופלאים
עמ' 112 מתוך הספר "עולמות מופלאים"
להזמנת הספר להמשך קריאה

http://www.seffer.info

Coach Agmon Yoed
Cognitive Reactoion Method