מחקר 24/8/20


חשיבות האימון הקוגניטיבי תגובתי בשילוב אפליקציה וערכת 12REACT למניעת פציעות בספורטאים ובגיל השלישי

אימון קוגניטיבי תגובתי משלב פעילות גופנית עם תרגילי חשיבה, תוך שימוש בגירויים חזותיים ותנועתיים. שיטת אימון זו, בשילוב אפליקציה וערכת 12REACT, צוברת תאוצה בשנים האחרונות ככלי יעיל למניעת פציעות בקרב ספורטאים ובני הגיל השלישי.

יתרונות עיקריים:

 • שיפור זמן התגובה: אימון המוח לזהות גירויים ולעבד מידע במהירות רבה יותר, מה שמקצר את זמן התגובה ומאפשר למתאמן להגיב בצורה יעילה יותר למצבים לא צפויים. יכולת זו חיונית למניעת פציעות, במיוחד בספורטאים שם תגובות מהירות חיוניות להימנעות ממכשולים וממגע עם שחקנים אחרים.
 • שיפור הקואורדינציה והאיזון: תרגילי משלבים תנועות מורכבות ותיאום בין מערכות שונות בגוף, דבר המוביל לשיפור משמעותי בקואורדינציה וביציבות. שיפור אלה תורמים להפחתת הסיכון למעידה, נפילה ופציעות אחרות.
 • שיפור היכולות הקוגניטיביות: האימון יכול לשפר מגוון יכולות קוגניטיביות, כגון זיכרון, תשומת לב ועיבוד מידע. שיפור אלה תורמים לתפקוד יומיומי טוב יותר ולמניעת ירידה קוגניטיבית.
 • הגברת המוטיבציה וההנאה מפעילות גופנית: השיטה הופכת את האימון לחווייתי ומהנה יותר, תוך שימוש במשחקים ותרגילים מאתגרים. דבר זה מגביר את המוטיבציה להמשיך להתאמן באופן קבוע, מה שמשפיע לטובה על הבריאות הכללית ועל איכות החיים.

יתרון משמעותי של שיטת 12REACT:

אפליקציה וערכת 12REACT מציעות דרך חדשנית ומתקדמת ליישום עקרונות האימון הקוגניטיבי תגובתי. ערכה ואפליקציית 12REACT משלבים גירויים חזותיים ותנועה, ומאפשרים להתאים את האימון באופן אישי לכל מתאמן ולשפר את יעילותו.

מחקר על מניעת פציעות רצועה צולבת קדמית (ACL) באמצעות שיפור תפיסה. למחקר

מחקר זה בחן את ההשפעה של שמירה על הקשר בין תפיסה לפעולה במהלך תכנית אימון תפיסתית בת 4 שבועות, שנועדה להפחית גורמי סיכון ביומכניים הקשורים לפציעות ACL. המחקר בדק שחקני פוטבול אוסטרלי חובבנים וחילק אותם לשלוש קבוצות: ביקורת, קבוצה עם תגובה מנותקת (תגובה מילולית) וקבוצה עם תגובה משולבת (ביצוע צעד צד). המשתתפים ביצעו תרגילי תפיסה שכללו תגובה לגירויים ויזואליים תלת ממדיים של מצבי משחק ותוך כדי תנועה נמדדו תנועות הברכיים שלהם והפעילות החשמלית של שרירי הרגליים.

החוקרים חילקו שחקני פוטבול לשלוש קבוצות: ביקורת, קבוצה שתיארה את התנועה במילים (תגובה מנותקת), וקבוצה שביצעה את התנועה (תגובה משולבת). כל הקבוצות התאמנו במשך 4 שבועות על זיהוי גירויים ויזואליים תלת ממדיים של מצבי משחק וביצעו תרגילי צד.

תוצאות עיקריות:

 • לא נצפה שיפור משמעותי בהפחתת עומס יתר על הברכיים (valgus) בקבוצות האימון בתגובה למצבי המשחק האוסטרלי.
 • בקבוצת התגובה המשולבת נצפתה ירידה קטנה בעומס יתר על הברכיים במתאר משחק חדש של פוטבול אמריקאי (תנאי העברה).
 • אימון בתגובה משולבת הראה הבדלים משמעותיים בין הקבוצות ביחס לפעילות שרירים מייצבת בברכיים בהשוואה לקבוצת הביקורת.
 • לא נצפו שינויים משמעותיים בפעילות שרירי הרגליים לפני ואחרי האימון בכל הקבוצות בתגובה למצבי המשחק האוסטרלי.
 • בקבוצות הביקורת ובתגובה מנותקת, חל שינוי בפעילות השרירים בכיוון לא יעיל בתנאי ההעברה של פוטבול אמריקאי.

מסקנות:

המחקר מציע שאימון תפיסתי עם תגובה משולבת (ביצוע תנועה) עשוי להועיל בהפחתת גורמי סיכון לפציעות ACL ולשמור על רמות פעילות שרירים המקושרות עם ירידה בסיכון לפציעות אלו. המחקר מדגיש את החשיבות של שמירה על הקשר התפקודי בין תפיסה לפעולה בתוכניות אימון למניעת פציעות.

ממצאים נוספים:

 • המחקר מציע כי שיפור בתגובות ציפייה צריך להיות משמעותי כדי לראות שינויים בכוחות הפועלים על הברכיים.
 • מחקר עתידי צריך לבחון את רמת החיבור הנדרשת בין תפיסה לפעולה כדי לשמור על אסטרטגיות שרירים מיטיבות בברכיים.