תאוטה


התאוצה היא קצב שינוי המהירות של גוף נע.
היא נמדדת ביחידות של מהירות ליחידת זמן

תאוטה היא ההפך מתאוצה. היא קצב שינוי המהירות של גוף נע, אך הפעם המהירות הולכת וקטנה. היא נמדדת באותה צורה כמו תאוצה, ביחידות של מהירות ליחידת זמן.

לדוגמה, אם מכונית מאיצה מ-0 ל-100 קמ"ש תוך 10 שניות, התאוצה שלה היא 10 קמ"ש בריבוע. אם המכונית מאטה מ-100 קמ"ש ל-0 תוך 10 שניות, התאוטה שלה היא 10 קמ"ש בריבוע.
כלומר: כאשר רכב מתחיל לנסוע, הוא מאיץ, כלומר המהירות שלו גדלה.
כאשר הרכב מגיע למהירות הרצויה, הוא מתחיל להאט, כלומר התאוצה שלו שלילית.

בכדורסל, תאוצה ותאוטה הן שתי יכולות חשובות. שחקנים עם תאוצה טובה יכולים להגיע לכדור לפני שחקנים אחרים, להתחמק מהגנה ולהתקדם במהירות. שחקנים עם תאוטה טובה יכולים לעצור במהירות כדי לקלוע, להטעות ולייצר יתרון תנועתי משמעותי על פני היריב.

להלן כמה דוגמאות לתאוטה בכדורסל:

  • שחקן הגנה מאט כדי לתפוס את הכדור לפני שחקן התקפה.
  • שחקן עושה עצירה פתאומית כדי לקלוע שלשה.
  • שחקן מבצע עצירה חדה על מנת למסור כדור לשחקן במתפרצת כדי להימנע מעבירת תוקף

סדרת תרגילים לתרגול ואימון תאוטה למשחק:

בסדרת תרגילים זו עבדנו על מספר אלמנטים חשובים להגעה לשליטה על תנועה כשאחת המשימות היא ביצוע בלימה במינימום האטה לפניה.
תרגיל הסמוך קום בתרגיל ראשון לפני עונשין נועד לשני דברים:
1. העלאת דופק לפני קליעת עונשין שהוא סוף של תרגיל קליעה קודם
2. תרגול שרירי ליבה של העברת משקל גוף מהמישור החיצי למישור האנכי על מנת לשלוט בגוף בצורה קצרה ויעילה, התרגיל מבוצע מעט שונה מתרגיל סמוך קום רגיל והוא עובד על המעבר המהיר בין שני המשורים.

בתרגיל השני אחד הכלים שהשתמשתי בו הוא כלב האמסטף כלב האמסטף באימונים חדירות לסל הוא כוכב ידוע אצלי באימונים והרעיון שהוא שעל השחקן לרוץ מספיק מהר כך "שכלב האמסטף" לא יתפוס אותך…
בתרגיל השני הגדרתי להם שיש עוד כלב ליד הקיר ואם הם נופלים קדימה ולא בולמים הכלב השני ינשך אותם…
המטרה הייתה יצירת מומנטום תנועתי גבוה מאוד במישור החיצי והתמרה מהירה למישור האנכי ובדיקה של כל אחד מהם איזו טכניקה רלוונטית שמתאימה בהתאם ליכולת וממדיי הגוף.
במשך הוספנו כדרור וסיומת ב-Pull-Up במינימום תנועות מיותרות בהתמרת האנרגיה ממשור למישור

בתרגיל השלישי הכנסנו קואורדינציה ועיתוי של ריצה ותפיסה במצבי התקפה מתפרצת והתחלה בריצה מהקווים ובהמשך אתגרתי אותם בריצה מהאמצע שם נדרשת רמת קואורדינציה גבוהה יותר.

בתרגיל האחרון עבדנו על מצבי כדור התקפי ומסירה לשקן במתפרצת שם נדרשת בלימה מהירה על מנת לא להיקלע לעבירות תוקף אחרי המסירה.

על מנת לשפר יכולות אלה יש לשלב אימונים נוספים הכוללים:

  • אימוני כוח: אימוני כוח יכולים לעזור לשחקנים לפתח כוח שרירים, שיכול להוביל לתאוצה ותאוטה טובים יותר.
  • אימוני זמישות: אימוני זמישות (AGILITY) יכולים לעזור לשחקנים לשפר את היכולת שלהם לשנות את כיוון ומהירות התנועה שלהם.
  • אימוני קואורדינציה: אימוני קואורדינציה יכולים לעזור לשחקנים לשלוט בתנועותיהם בצורה מדויקת יותר.
  • אימוני מהירות תגובה Re-Act.Fit: אימונים אלה משפרים את היכולת הקוגניטיבית כמו גם המוטורית להשגת תאוצה ותאוטה משמעותיים להגברת מהירות, הורדת מהירות ובלימה.

התמרת אנרגיית תנועה מהמישור החיצי למישור האופקי בכדורסל הוא תהליך שבו שחקן משתמש באנרגיה הקינטית שלו במהלך תנועה קדימה כדי ליצור ניתור אנכי נשלט. זהו כלי חשוב לשחקני כדורסל והוא מאפשר להגיע לגובה רב יותר ולקבל יתרון על פני יריבים שלהם בזמן שהם ממשיכים בתנועה קדימה.

התהליך מתחיל כאשר השחקן רץ קדימה. במהלך הריצה, השחקן מייצר אנרגיה קינטית. לאחר שהשחקן מגיע למהירות הרצויה, הוא מתחיל לשנות מגמה ולצבור אנרגיה פוטנציאלית. לאחר שהשחקן מגיע לקצה המהירות שלו, הוא מתחיל להרים את רגליו מהקרקע. בעת הניתור, השחקן משתמש באנרגיה הקינטית והפוטנציאלית שלו כדי ליצור קפיצה יעילה.

הנה כמה דוגמאות לשימוש בהתמרת אנרגיית תנועה מהמישור החיצי למישור האופקי בכדורסל:

  • הטבעה: כאשר שחקן רוצה להטביע, הוא משתמש בהיפוך שלו כדי להגיע לגובה רב יותר. הוא עושה זאת על ידי ריצה קדימה במהירות גבוהה, ולאחר מכן התכופפות והמראה מהקרקע.
  • קליעה מעל שחקן: כאשר שחקן רוצה לקלוע מעל שחקן, הוא משתמש טכניקה זו כדי ליצור כוח ומהירות בקליעה. הוא עושה זאת על ידי ריצה קדימה במהירות גבוהה, ולאחר מכן התכופפות וניתור מהקרקע.
  • מסירה: בלימה למסירה בהתקפה מתפרצת.

לסיכום:
ההבדל העיקרי בין תאוצה ותאוטה הוא כיוון השינוי במהירות. תאוצה היא קצב שינוי המהירות, כלומר השינוי במהירות ביחידת זמן. אם השינוי במהירות הוא חיובי, התאוצה היא חיובית, כלומר המהירות גדלה. אם השינוי במהירות הוא שלילי, התאוצה היא שלילית, כלומר המהירות יורדת. תאוטה היא קצב שינוי המהירות, אך בניגוד לתאוצה, השינוי במהירות הוא שלילי. כלומר, התאוטה היא היכולת של גוף להאט את מהירותו.
בכדורסל, תאוצה חשובה לשחקנים כדי להאיץ במהירות ולהגיע לכדור לפני שחקנים אחרים. תאוטה חשובה לשחקנים כדי להאט במהירות ולהימנע מהגנה.

שחקנים יכולים לשפר את היכולת שלהם לבצע התמרת אנרגיית תנועה מהמישור החיצי למישור האופקי על ידי אימונים שמטרתם לשפר את כוח הרגליים, קואורדינציה, זמישות ומהירות התגובה. אימונים אלה יכולים לכלול ריצה מהירה, קפיצות ריצה בשילוב כדור ובלעדיו.

נא להכנס לקישור זה להזמנת ספר אפליקציה לערכה