כדורסל, ההתחלה


התקופה, שלהי המאה ה-19, 1881 ליתר דיוק
המקום, ספרינגפילד, מסצ'וסטס, ארה"ב קורס מורים לספורט ברשת ימק"א הבינלאומית, ליתר דיוק… האיש, דר' ג'יימס ניסמית', קנדי שהדריך בין השאר בקורסי מורים לספורט ברשת ימק"א naismith[1]דר' נייסמית' חיפש רעיון למשחק חדש באולם סגור לתקופת החורף המושלג וניסה משחקים ממשחקים שונים.

האגדה מספרת שיום אחד כשהתארח אצל דודתו הגישה לו קערה עם שזיפים (יש כאלה הטוענים שהיו אלה תמרים… תפוחים בטוח שזה לא היה) הוא ישב בסלון אכל את השזיפים וניסה לזרוק את הגלעינים לפח אשפה שהיה מרוחק מרחק מה ממנו.

פתאום קפצה בראשו ההברקה… הוא רץ החוצה וקרא EUREKA EUREKA… נעשה מזה משחק…
אמממ… זה כנראה מסיפור אחר אבל אם אגדה אז עד הסוף!

נייסמית' מספר ביומניו שהרעיון למשחק הכדורסל הגיע ממשחק שנהג לשחק בתור ילד שנקרא "Duck on a Rock", ניסיונות לפגוע עם אבנים באבן, "ברווז", שעומדת על סלע גדול או על ענף עץ ולהפילה. משחק זה היווה את ההשראה למשחק הכדורסל.

בכל מקרה, הגיע הדר' יום אחד לאולם הספורט עם הרעיון וקרא לו: Basket Ball בשתי מילים.
נייסמית' תלה שני ארגזי אפרסקים משני עברי המגרש (ישנם הטוענים שהוא תלה פחי אשפה…) בגובה 10-Foot או בעברית 3.05 ס"מ

בנוסף הוא קבע 13 חוקים
1. הכדור יכול להיזרק לכל כיוון, עם יד אחת או שתיים.
2. הכדור יכול להיחבט לכל כיוון עם יד אחת או שתיים, אך לא עם אגרוף.
3. לשחקן אסור לרוץ עם הכדור. על השחקן לזרוק או למסור את הכדור מן הנקודה בה תפס את הכדור. שחקן שתופס את הכדור בתנועה ומנסה לעצור יקבל "הנחה".
4. חובה לתפוס את הכדור בעזרת הידיים. אין להשתמש בזרועות או בגוף כדי להחזיק את הכדור.
5. אין לתפוס, לדחוף, להכשיל או לתקל שחקן יריב. הפרה ראשונה של חוק זה תחשב עבירה. לאחר עבירה שנייה השחקן יפסל ויצא מן המשחק עד שיקלע סל, או עד סוף המשחק, אם ניסה לפצוע שחקן יריב, ללא אפשרות לחילוף.
6. עבירה היא לאגרף את הכדור, הפרה של חוק 3, 4 וכשתואר בחוק 5.
7. אם קבוצה מבצעת שלוש עבירות רצופות, זה יחשב כסל לקבוצה היריבה (הכוונה בעבירות רצופות, שביניהן הקבוצה היריבה לא ביצעה עבירה).
8. סל יחשב כאשר הכדור נחבט או נזרק מן הקרקע לתוך הסל ונשאר שם, בתנאי שהמגנים לא נוגעים בסל. אם הכדור עומד על קצה הסל ושחקן מגן מזיז את הסל, הסל יחשב.
באותה תקופה לאף אחד לא היה רעיון לעשות חור בתחתית הארגז… וכך בכל פעם שנכבש סל היו צריכים לעלות ולחלץ את הכדור מתוך הסל (זה מה שקורה כשיהודים לא משחקים כדורסל)
9. כשהכדור יוצא מן המגרש, הוא ייזרק חזרה לתוך המגרש ע"י השחקן הראשון שנוגע בו. במקרה של אי הסכמה, הבורר יזרוק את הכדור ישירות למגרש. לשחקן שמכניס את הכדור יש את הזכות להחזיק את הכדור ללא הפרעה במשך 5 שניות, אם הוא מחזיק בכדור במשך יותר מ-5 שניות, הכדור יעבור לקבוצה היריבה. אם קבוצה ממשיכה לעקב את המשחק, הבורר ישרוק עבירה נגד קבוצה זו.
10. הבורר ישפוט את השחקנים ועליו לרשום את העבירות ולהודיע לשופט כאשר מתבצעות שלוש עבירות רצופות. יש לו את הסמכות לפסול שחקנים לפי חוק 5.
11. השופט ישפוט את הכדור ויחליט מתי הכדור במשחק, בתוך המגרש, לאיזה קבוצה הכדור שייך, ויהיה אחראי על זמן המשחק. הוא יחליט מתי נקלע סל ויספור את הסלים, יחד עם תפקידים אחרים שבדרך כלל מבוצעים ע"י שופט.
12. משך המשחק הוא שתי מחציות בנות 15 דקות, עם מנוחה של 5 דקות ביניהן.
13. הקבוצה שקלעה את מספר הסלים הגדול יותר בזמן זה תקבע כמנצחת. במקרה של שיוויון המשחק יכול להמשך, בהסכמת הקפטנים, עד שיקלע סל.


חוקי נייסמית' (תצלום: סות'ביס)

פרנק מאהאן, אחד מתלמידיו של הדר' הסתכל על הסלים ועל רשימת החוקים ונאנח "עוד משחק חדש של מר נייסמית'". נייסמית' היה צריך לבצע מספר שינויים כדי שהמשחק החדש "יתפוס".
הוא החליט להוסיף לוח מאחורי הסל, משום שהתלמידים היו עולים למרפסת ו"מיירטים" זריקות של חברי הקבוצה השנייה. (ואני חשבתי שרק היום מתחמנים…)

בזכות תלמידיו שהפכו למורים במרכזי ימק"א ברחבי ארה"ב שהפיצו את הבשורה למרחוק המשחק הפך לפופולארי.
כיוון שהיו בכיתה של הדר' 18 תלמידים הוא חילק אותם לשתי קבוצות ורק בשלב מאוחר יותר המשחק התקבע על 5 שחקנים על המגרש (ו-4 שחקנים בקטסל… ו-3 שחקנים ב"סטריטבול" אבל מי סופר).

הכדורסל המשיך להתפתח בקולג'ים בארה"ב. נייסמית' שימש כמאמן במכללת קנזס בלורנס רק 7 שנים אחרי שהמציא את המשחק. נייסמית' אימן את מכללת קנזס במשך תשע שנים, ועד היום הוא המאמן היחיד בהיסטוריה של המכללה שסיים את קריירת האימון שלו במאזן שלילי…

כדורסל שוחק במקור עם כדורגל. הכדור הראשון שהוכן ספציפית לכדורסל היה חום, רק ב-1950 אדם בשם טוני הינקל, חיפש כדור שיהיה נראה לעין בצורה טובה יותר והוא זה שהכניס לראשונה את הכדור הכתום, שנמצא בשימוש עד היום. הכדרור, הקפצת הכדור בזמן תנועה, לא היה חלק מן המשחק המקורי, להוציא ממסירת ההקפצה, הכדרור הפך לחלק מרכזי במשחק רק בשנות ה-50 כששופרה צורתו של הכדור. מסירת הכדור הייתה האמצעי העיקרי להנעת הכדור.

במלחמת העולם הראשונה הביאו חיילים אמריקאים את הכדורסל לאירופה ומאז נקבע מספר השחקנים בכל קבוצה על חמישה.
בשנת 1936 באולימפיאדת ברלין הצטרף הכדורסל לענפים אולימפיים. רק אז, שלוש שנים לפני מותו, כאשר הוזמן למשחקים האולימפיים בברלין, הבין דר' נייסמית' שההמשחק שלו הפך להצלחה בינלאומית.
בשנת 1949 הוקמה בארצות הברית ה-NBA, "התאחדות הכדורסל הלאומית"
הליגה התחילה בשנת 1946 בתור ליגת ה-BAA, לפני כן הייתה גם ליגה אחרת ותיקה יותר שנקראה ה-NBL ובשנת 1949 שתי הליגות התאחדו והשם שונה ל-NBA.
עד היום ה-NBA נחשבת לליגה המובילה והאיכותית ביותר בעולם הכדורסל.

לסיכום:
הכדורסל קיים ובועט, פשט ולבש צורה במהלך כל השנים אך מאז תחילתו ועד היום תמיד נוכל למצוא את השחקן הזה בדמותו של פרנק, אחד מתלמידיו הראשונים של הדר', מתלונן על "השטויות של המאמן שלו"… כנראה באמת שום דבר לא השתנה.
בסופו של יום יש לזכור תמיד, כדורסל הינו משחק, לא יותר לא פחות!
אז לא לשכוח: כדורסל משחקים באהבה או לא משחקים בכלל.

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלנו סוגיות בלימוד ואימון כדורסל

בהצלחה, יועד אגמון
האקדמיה לכדורסל ברשת