תודעה רבודה


מתוך הספר: עולמות מופלאים (קואץ' אגמון יועד)

תפישת האימון שלי היא שאם נדע לפתח יכולות מקבילות אצל ספורטאים בפרט ואצל כולנו בכלל, נוכל כנראה לפתח יכולות חשובות בהתפתחות האבולוציונית של התודעה שלנו וניתן קפיצה קוונטית בהתפתחות האישית שלנו.
מורים רבים במערכת החינוך מעידים על ירידה לכאורה ברמת האוריינות של התלמידים שלהם, טענה שמקבלת משנה תוקף גם במחקרים ובמבחנים בינלאומיים שנעשו בשנים האחרונות. ישראל נמצאת מתחת לממוצע של מדינות ה-OECD ברמת האוריינות, המתייחסת לשימוש במיומנויות של קריאה וכתיבה (הבנת הנקרא והבעה בכתב). נכון, לעיתים קרובות גם אני מופתע מרמת הניסוח של הדור הצעיר. מצד אחד ניתן למצוא צעירים המתנסחים ברמה גבוהה ומדויקת, ומהצד השני, נראה שחזרנו לשיח של נהמות והברה אחת או שתיים. 
אני טוען כבר זמן רב שאנו לא מכינים את הדור הצעיר לשלב הבא שלו, אם בגלל שלא הכנו כלים מתאימים או בגלל שאנחנו לא מבינים בדיוק איך עלינו להכין את הדור הזה לאתגרים הבאים עלינו מכל הכיוונים. הלימוד היה ונשאר עדיין חד מימדי, לינארי, למרות שלדעתי הכיוון האבולוציוני הולך לתודעה רב מימדית.
בקיצור, אנחנו לא מאתגרים אותם למקסם את היכולות הקוגניטיביות שלהם. אם פעם זה היה מספיק לתת להם שיעורי בית שעליהם ניתן לענות מתוך ספר הלימוד, הרי שכיום זה פשוט לא מספיק!

עמ' 74 מתוך הספר "עולמות מופלאים"
להזמנת הספר להמשך קריאה

הפרק על תודעה רבודה בספר עולמות מופלאים

Coach Agmon Yoed
Cognitive Reactoion Method