מוטיבציה


מתוך הספר: עולמות מופלאים (קואץ' אגמון יועד)

מוטיבציה היא מכלול התהליכים המעוררים, מכוונים ומקדמים אדם או קבוצה להשגת מטרה אישית, או לפעולה משותפת בדרך להשגת המטרה הקבוצתית. בענפי הכדור הקבוצתיים אנו מנסים לפתח שני סוגי מוטיבציה במקביל: מוטיבציה אישית, ומוטיבציה קבוצתית. מקובל לחשוב שמוטיבציה היא כלי שמקדם תהליכים, ולכאורה נרצה כמה שיותר ממנה, נכון?
לרוב כן, אך לא מדויק. לעיתים, מוטיבציות שונות מתנגשות זו בזו. בתורת האימון תופעה זו נקראת התנגשות ערכים, כאשר ערך אחד סותר ערך אחר, ומתנגש בו.
לדוגמה:
(1) בענף ספורט תחרותי יתכן מצב בו קבוצה צריכה תוצאה נמוכה, או הפרש נמוך, על מנת להעפיל לשלב הבא נגד קבוצה מסוימת. השחקן, לעומת זאת, מעוניין לקלוע נקודות רבות ככל שניתן כדי להיכנס לרשימת השיאים של הליגה. בכך, המוטיבציה האישית סותרת את המוטיבציה הקבוצתית.
(2) הנהלת הקבוצה רוצה להשיג ניצחון עם הפרש של 30 נקודות בתוצאת המשחקים, אך המאמן רוצה לקדם שחקנים צעירים, לאפשר להם לשחק, ולכן הוא מוכן להסתפק גם בניצחון בהפרש קטן יותר, כדי לאפשר לשחקנים להתקדם. 
כיצד יוצרים מצב בו הקבוצה "פועמת יחד" ושואפת לאותה מטרה, ובתוך כך המערכת מייצרת תמריצים לעידוד התוצאה הרצויה? – עמ' 16 מתוך הספר "עולמות מופלאים" להזמנת הספר להמשך קריאה

סרטון מוטיבציה קצר שיצרתי:

Coach Agmon Yoed
Cognitive Reactoion Method